Pioneers in the industry, we offer backyard turf installation, grassroots turf grass, football ground net, artificial cricket pitch grass, 7 a side football turf and artificial grass shock pad underlay from India.
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 25 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 4.90 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | safety net |
| Size | 33x100 |
| Color | Black |
| Material | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Material | PE+PP |
| Size | 6.5x82ft |
| Usage/Application | cricket ground |
| Color | green |
| Brand | max |
| Mat Thickness | 15mm |
| Is It Washable | yes |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Color | Green |
| Pile Height | 50 mm |
| Court Type | Indoor |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PP |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Cricket |
| Pile Height | 15mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 10500 |
| Yarn Material | PE+PP |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 50mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 16000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 6.5x82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 600 / sq ft Get Latest Price
| Application | Padel |
| Pile Height | 25mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 14000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Diamond Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 25mm |
| Backing Type | SBR Latex |
| Dtex | 12000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Material | PE |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 10 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 39 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 34 / Piece Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 34 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 40 mm |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Curly |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | rolls |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Material | PE+PP |
| Size | 2mtrx25mtr |
| Type Of Synthetic Flooring | Artificial grass |
| Usage/Application | Football turf |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 50mm |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 50mm |
| Brand | cc grass |
| Usage/Application | Football |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Material | PE |
| Color | Green |
| Court Type | Outdoor |
| Pile Height | 25 mm |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 27 / sq ft Get Latest Price
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Application | Sports |
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Dtex | 12000 |
| Yarn Material | PE + PP |
| Stitch Rate | 24 /10cm |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India