Our range of products include 35 mm artificial grass carpet, 50 mm canary artificial turf, multi sports turf 15mm, 15mm tennex artificial turf, 30 lg multisports turf and 50mm artificial turf.
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Backing Type | Double Backing |
| Usage/Application | Residential |
| Thickness | 35 mm |
| Material | PP |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Square |
| Color | Grey |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 50mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 12000 |
| Roll Width | 4m |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | S-Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Application | Multi-sport |
| Pile Height | 15mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Dtex | 16000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 18900 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 15mm |
| Backing Type | PU Coated |
| Dtex | 12000 |
| Yarn Material | PP |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 30 mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 4m |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Multi-sport |
| Pile Height | 50mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 12000 |
| Roll Width | 2m |
| Density | 16800 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Sport Type | Football |
| Scope Of Work | Turnkey Project |
| Ground Type | Artificial Turf |
| Project Type | New Ground |
| Application Area | Sports Club |
| Location Coverage | All India |
| Flooring Material | Polyurethane |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Golf Course |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Color | Green |
| Court Type | Outdoor |
| Pile Height | 30 mm |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Football |
| Pile Height | 50mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 16000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 18900 |
| Yarn Material | PE |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 72 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 15 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 82ft |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 20mm |
| Backing Type | Single Layer |
| Dtex | 16000 |
| Roll Width | 4m |
| Yarn Material | PE |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | PP |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Straight |
| Color | Green |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 50mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Padel |
| Pile Height | 20mm |
| Backing Type | Single Layer |
| Dtex | 12000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Material | PE |
| Yarn Shape | W-Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 600 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 25mm |
| Backing Type | Single Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Material | PE |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 600 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Color | Green |
| Court Type | Outdoor |
| Pile Height | 50 mm |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Outdoor |
| Grass Type | Pet Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Application | Multi-sport |
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82 |
| Pile Weight | 75 |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82 |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 60mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 9500 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 18900 |
| Yarn Material | PE |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Application | Football |
| Pile Height | 40mm |
| Backing Type | Single Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Curly |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 18000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 32 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82 |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 36 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 600 / sq ft Get Latest Price
| Application | Football |
| Pile Height | 25mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 4m |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 38 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Football |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 300 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Application | Sports |
| Dtex | 14000 |
| Yarn Material | PE + PP |
| Stitch Rate | 24 /10cm |
| Backing | SBR Glue |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Warranty | 7 Years |
| Color | Natural Green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Application | Sports |
| Material | PE |
| Usage/Application | Football |
| Yarn Material | PE + PP |
| Pile Height | 40mm |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Stitch Rate | 15 /10cm |
| Brand | max |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 42 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 33 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 50mm |
| Roll Size | 13x82 |
| Pile Weight | 50mm |
| Brand | bellin turf |
| Usage/Application | Football |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | 100x60 |
| Color | doubal colour |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 35mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 2m |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Roll Width | 2 ft |
| Roll Length | 25 meter |
| Material | PVC |
| Color | Green |
| Thickness | 25 mm |
| Brand | Duro |
| Washability | Yes |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 38 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Yarn Material | PE + PP |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Color Tone | 2 Tone |
| Material | pe |
| Color | green |
| Packaging Size | roll |
| Is It Washable | yes |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India