Leading of artificial cricket pitch, cricket turf flooring, artificial turf installation cost, fake turf grass, astro turf backyard and multi sports turf from Mumbai.
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polyethylene |
| Type Of Synthetic Flooring | Artificial Cricket Pitch |
| Usage/Application | Used in Cricket Ground |
| Color | Green |
| Brand | AP Enterprise |
| Is It Washable | Washable |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Material | PE+PP |
| Size | 6.5x82ft |
| Type Of Synthetic Flooring | artfical grass |
| Usage/Application | playing ground |
| Color | green |
| Brand | max |
| Mat Thickness | 35mm |
| Is It Washable | yes |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 15 mm |
| Material | Polypropylene |
| Usage | Box Cricket |
| Infill Type | Non-Infill |
| Type Of Synthetic Flooring | Artificial Grass |
| Yarn Material | PP+PE (Blended) |
| Usage/Application | Used in Cricket Pitch |
| Pitch Size | 82 ft x 6.6 ft |
| Color | Green |
| Brand | AP Enterprise |
| Backing Material | SBR Latex |
| Mat Thickness | 15mm |
| Warranty | 8 Years |
| Pitch Color | Green |
| Features | UV Resistant |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 600 / sq ft Get Latest Price
| Application | Cricket |
| Pile Height | 15mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 1m |
| Yarn Material | PE+PP |
| Yarn Shape | Diamond Shape |
| Infill Requirement | Non-infill |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 32 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 25mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Dtex | 11000 |
| Yarn Material | PE |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40mm |
| Application | Landscaping |
| Dtex | 12000 |
| Backing Type | Double Layer |
| Yarn Material | PE |
| Stitch Rate | 20 /10cm |
| Density | 18900 |
| Backing | Double Backing |
| Roll Width | 4m |
| Yarn Shape | Spine Shape |
| Warranty | 5 Years |
| Color | Natural Green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 38 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 15 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82 |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Straight |
| Is It Washable | Washable |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Application | Football |
| Pile Height | 50mm |
| Backing Type | PU Coated |
| Dtex | 16000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 16800 |
| Yarn Material | PE+PP |
| Yarn Shape | Diamond Shape |
| Infill Requirement | Infill Required |
| Warranty | 10 Years |
| Roll Length | 25m |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 34 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India