Offering you a complete choice of products which include artificial turf suppliers, artificial cricket pitch, 30 dg multisports, 50mm football ground, artificial grass turf and dog artificial turf.
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Material | PE+PP |
| Size | 6.5x 82ft |
| Type Of Synthetic Flooring | 15mm |
| Usage/Application | cricket pitch grass |
| Color | green |
| Brand | max |
| Mat Thickness | 15mm |
| Is It Washable | yes |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 80 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | PU |
| Material | PU |
| Usage/Application | Football |
| Court Type | Indoor |
| Color | Dark Green |
| Pile Height | 30 mm |
| Finish | Glossy |
| Yarn Structure | Diamond Shape |
| Size | 6.5x82ft |
| Density | 12000 dtex |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Color | Green |
| Court Type | Indoor |
| Pile Height | 50 mm |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 40mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 21000 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | C-Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 25mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 21000 |
| Yarn Material | PE+PP |
| Yarn Shape | C-Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | rolls |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Football |
| Pile Height | 15mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 16000 |
| Roll Width | 1m |
| Yarn Material | PP |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Material | PU |
| Color | Dark Green |
| Court Type | Outdoor |
| Pile Height | 50 mm |
| Finish | Glossy |
| Size | 4mtrx25mtr |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 10000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | latax |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 10000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 70 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 80kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 80kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Dtex | 12000 |
| Yarn Material | PE + PP |
| Stitch Rate | 20 /10cm |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Get Latest Price
| Net Material | HDPE |
| Net Thickness | 2.5 mm |
| Mesh Size | 40 mm |
| Net Size | 50x10 ft |
| Twine Type | Knotted |
| Color | Green |
| clour | green |
| detail | 2.5mm thickness 50mm mesh size |
| size | 33x100 |
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Application | Sports |
| Material | PP |
| Density | 16800 stitches/m2 |
| Pattern | Spine |
| Backing | Triple Layer |
| Yarn Material | PE + PP |
| Shape | Rectangular |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Color Tone | Single Tone |
| Usage/Application | Used in Garden |
| UV Resistance | Yes |
| Pile Height | 40 mm |
| Thickness | 35 mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 6.5x82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Roll Width | 2 ft |
| Roll Length | 25 meter |
| Material | PVC |
| Color | Green |
| Thickness | 35 mm |
| Brand | Duro |
| Washability | Yes |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Material | Epdm |
| Color | Blue |
| Usage/Application | running |
| Brand | bellin |
| Court Length | 82ft |
| Floor Thickness | 30 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India