Leading of 2.5mm sports safety net, multi purpose artificial playground turf and nylon parking net from Mumbai.
₹ 5.5 / sq ft Get Latest Price
| Usage / Application | Football Net |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | garware |
| Mesh Size | 50mm |
| Material | HDPE |
| Color | Green |
| Shelf Life | 9year |
| Shape | squar |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35mm |
| Application | Multi-sport |
| Dtex | 16000 |
| Yarn Material | PP |
| Backing Type | Triple Layer |
| Stitch Rate | 20 /10cm |
| Density | 18900 |
| Roll Width | 1m |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 10 / sq ft Get Latest Price
| Net Application | Safety Net |
| Mesh Size | 5 mm |
| Cord Thickness | 2.5 mm |
| Net Length | 30 m |
| Net Width | 10 m |
| Color | Green |
| Packaging Type | Bundle |
| Thickness | 2.5mm |
| Size | 33x100 |
| Weight | 42kg |
| Shape | squar |
| Strength Of Yarn | 5ton |
| Finishing | green |
| Material | hdpe |
| Brand | garware |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India