Pioneers in the industry, we offer cricket sports net, construction hdpe safety net, building construction safety net, black football sports net, agro shade net and industrial bird netting from India.
₹ 6 / sq ft Get Latest Price
| Net Type | Cricket Net |
| Thickness | 20 mm |
| Net Material | Nylon |
| Twine Thickness | 2.5 mm |
| Material | Nylon |
| Mesh Size | 45 mm |
| Net Length | 50 m |
| Net Height | 3.05 m |
| Size | Large |
| Color | Black |
| Pack Type | Roll |
| Shape | Round |
| Usage Application | Cricket |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 20 / sq ft Get Latest Price
| Layers | Double Layer |
| Rope Thickness | 4 mm |
| Roll Length | 50 m |
| Mesh Size | 100x100 mm (4x4 in) |
| Colour | Green |
| Material | HDPE Nylon |
| Fabrication Type | Knotted |
| Mesh Type | Light Braided |
| Color | Green |
| Usage Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Material | Nylon |
| Roll Length | 40 m |
| Colour | Green |
| Mesh Type | Light Braided |
| Usage Application | Construction |
| Type | Safety Net |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 9 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Footbal; |
| Size | Large |
| Color | Black |
| Material | Nylon |
| Hole Shape | Square |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 40 / Square Meter Get Latest Price
| Shade Rate | 65 % |
| Material | HDPE |
| Width | 2m |
| Length | 100 m |
| Thickness | 90 gsm |
| Brand | A P Enterprises |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 12 / sq ft Get Latest Price
| Net Thickness | 2.5 mm |
| Net Size | 60x10 ft |
| Twine Type | Knotted |
| Color | Green |
| Size | Large |
| Side Border | Yes |
| Is it Waterproof | Yes |
| Net Material | HDPE |
| Thickness | 25 mm |
| Material | Nylon |
| Mesh Size | 40 mm |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 5 / sq ft Get Latest Price
| Size | Large |
| Color | White |
| Material | Nylon |
| Shape | Square |
| Packaging Size | Roll |
| Type | Bird Netting |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 10 / sq ft Get Latest Price
| Material | HDPE |
| Size/Dimension | 1M x 50M |
| Color | Red, Green, Yellow |
| Brand | A P Enterprises |
| Application/Usage | Garden Fencing |
| Wire Gauge | 4mm |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 6 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Net Thickness | 2.5 mm |
| Mesh Size | 32 mm |
| Net Size | 10x10 ft |
| Twine Type | Knotted |
| Color | Green |
| Size | Large |
| Side Border | Yes |
| Is it Waterproof | Yes |
| Net Material | HDPE |
| Material | Nylon |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 3 / sq ft Get Latest Price
| Material | Nylon |
| Size | 10x6 Feet |
| Melting Point | 80 |
| Mesh Hole | 35mm |
| Shape | squar |
| Temperature | 75% |
| Weight | 12kg |
| Warranty | 9year |
| Thread Thickness | 1mm |
| Net Type | nylon |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 3.5 / sq ft Get Latest Price
| Material | Nylon |
| Mesh Size | 25 mm (1 in) |
| Size | 10x6 Feet |
| Twine Thickness | 1.0 mm |
| Color | Black |
| Material Grade | 100% Virgin |
| Net Type | nylon |
| Melting Point | 70 |
| Mesh Hole | 25mm |
| Shape | 10mtrx30mtr |
| Temperature | 50 |
| Weight | 8kg |
| Thread Thickness | 1mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 6 / sq ft Get Latest Price
| Net Type | Cricket Net |
| Net Material | HDPE |
| Twine Thickness | 2.5 mm |
| Material | HDPE |
| Mesh Size | 40 mm |
| Net Length | 10 m |
| Net Height | 3.05 m |
| Size | 33x100 |
| Side Border | 12mm |
| Shelf Life | 8years |
| Brand | Garware |
| Color | Green |
| Is it Waterproof | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 6 / sq ft Get Latest Price
| Usage / Application | Football Net |
| Brand | turf net |
| Mesh Size | 33x100 |
| Material | Nylon |
| Color | Green |
| Shelf Life | 8years |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 6 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | cricket ground |
| Size | 33x100 |
| Color | green |
| Material | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 10 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Grass Type | artifical |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | rolls |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 10 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82 |
| Pile Weight | 75 |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82 |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 11 / sq ft Get Latest Price
| Size | 6x6 Feet |
| Usage/Application | Building |
| Material | Nylon |
| Shape | Round |
| Thread Thickness | 1.5mm |
| Net Type | Bird Net |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Material | Nylon |
| Size | 4x6 Feet |
| Usage/Application | Safety Purpose |
| Thickness | 1.5mm |
| Surface Finishing | Paint Coated |
| Hole Shape | Square |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 22 / sq ft Get Latest Price
| Size | 6x6 Feet |
| Material | Nylon |
| Shape | Square |
| Net Type | Bird Netings |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Backing Type | SBR Latex |
| Usage/Application | Cricket |
| Color | Green |
| Pile Height | 50 mm |
| Court Type | Outdoor |
| Yarn Structure | Monofilament |
| Finish | Matte |
| Density | 14000 dtex |
| Usage Application | Cricket |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 4 / Square Meter Get Latest Price
| Material | HDPE |
| UV Stabilization | UV Additives |
| Width | 1m |
| Color | Green |
| Shade Percentage | 30% |
| Shade Rate | 50 % |
Minimum order quantity: 100 Square Meter
₹ 4 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Rope Diameter | 4 mm |
| Material | Nylon |
| Mesh Size | 35 mm |
| Net Type | Knotted |
| Application | Sports |
| Color | Green |
| Side Border | Yes12mm |
| Brand | Garware |
| Is it Waterproof | Yes |
| UV Stabilized | Yes |
| GSM | 120 gsm |
| Border Rope Diameter | 8 mm |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Shade Percentage | 80% |
| Material | HDPE |
| Brand | Labh Group |
| Gsm | 80 gsm |
| Thickness | 1 mm |
| UV Stabilization | UV Absorbers |
| Width | 3m |
| Shade Rate | 75% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Kg
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India