Our product range includes a wide range of artificial turf for pets, artificial football turf, pe artificial grass, artificial grass shock pad underlay, artificial lawn grass and artificial cricket pitch grass.
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 58 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | PU |
| Material | PU |
| Application | Sports |
| Usage/Application | Cricket |
| Color | Green |
| Pile Height | 50 mm |
| Court Type | Outdoor |
| Yarn Structure | Monofilament + Fibrillated |
| Finish | Glossy |
| Density | 14000 dtex |
| Size | 6.5x82 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 35mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | for garden |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | rolls |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 40mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Roll Width | 4m |
| Density | 21000 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Type Of Synthetic Flooring | Artificial Cricket Pitch Grass |
| Usage/Application | Used in Cricket Ground |
| Color | Green |
| Brand | AP Enterprise |
| Is It Washable | Washable |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Application | Sports |
| Pile Height | 40mm |
| Material | PE |
| Dtex | 10000 |
| Yarn Material | PE |
| Stitch Rate | 20 /10cm |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75 |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Outdoor |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
Established in the year of 2022, We �A.P Enterprises� are Authorized Wholesale Dealer, Supplier
₹ 600 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 20mm |
| Backing Type | Single Layer |
| Dtex | 16000 |
| Roll Width | 4m |
| Yarn Material | PE |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Color | Green |
| Court Type | Indoor |
| Pile Height | 30 mm |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | artifical grass |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Non Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 52 / sq ft Get Latest Price
| Application | Balcony |
| Usage/Application | Garden |
| Material | PP |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Packaging Type | Box |
| Pile Height | 40 mm |
| Thickness | 20 mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Material | PU |
| Color | Green |
| Pile Height | 50 mm |
| Court Type | Outdoor |
| Finish | Glossy |
| Size | 4mtrx25mtr |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 27 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 36 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | letax |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 16000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Application Type | Sports |
| Material | PE+PP |
| Pile Height | 40 mm |
| Size | 6.5x82ft |
| Sports Type | Football |
| Type Of Synthetic Flooring | letax |
| Backing Type | Double Layer |
| Usage/Application | football turf |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Color | green |
| Brand | max |
| Mat Thickness | 35mm |
| Is It Washable | yes |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 36 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Cricket |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 48 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 35mm |
| Material | PE |
| Dtex | 12000 |
| Yarn Material | PE + PP |
| Stitch Rate | 15 /10cm |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 80kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82 |
| Pile Weight | 75 |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application Type | Landscaping |
| Pile Height | 35 mm |
| Sports Type | Cricket |
| Usage/Application | Outdoor |
| Backing Type | Double Layer |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Thickness | 15 mm |
| Material | PVC |
| Shape | Straight |
| Is It Washable | Washable |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 25 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 35 mm |
| Mat Size | 6.5x82ft |
| Material | PE |
| Shape | roll |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
| Usage/Application | decoretion |
| Wash Care | Handwash |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
Minimum order quantity: 10 Piece
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India