Pioneers in the industry, we offer pp green artificial carpet grass, artificial cricket pitch, artificial football turf, buy artificial grass, fake turf for dogs and residential artificial turf from India.
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Backing Type | Double Backing |
| Application | Landscaping |
| Yarn Material | PE + PP |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Material | PP |
| Design | Plain |
| Color | Green |
| Usage/Application | Ground Home |
| Thickness | 35 mm |
| Width | 6.5 Feet |
| Length | 10 Feet |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Material | Nylon |
| Thickness | 25 mm |
| Color | Green |
| Side Border | Yes |
| Brand | A P Enterprises |
| Is it Waterproof | Yes |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 250 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | PU |
| Material | Polypropylene |
| Usage/Application | Football |
| Color | Green |
| Pile Height | 50 mm |
| Court Type | Outdoor |
| Yarn Structure | Diamond Shape |
| Finish | Matte |
| Density | 16000 dtex |
| Usage Appliaction | Football |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | Double Backing |
| Application | Landscaping |
| Yarn Material | PE + PP |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Material | PP |
| Design | Printed |
| Color | Green |
| Usage/Application | Home office |
| Type | Artificial Grass Carpet |
| Pile Height | 35 mm |
| Thickness | 45 mm |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 16000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 32 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ftkg |
| Pile Weight | 85 |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 50mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Material | PP |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | PVC |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | Balcony Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Color | Green |
| Pile Height | 25 mm |
| Court Type | Indoor |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 75 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | PU |
| Material | Polypropylene |
| Usage/Application | Football |
| Color | Green |
| Pile Height | 50 mm |
| Court Type | Indoor |
| Finish | Matte |
| Yarn Structure | Monofilament + Fibrillated |
| Density | 14000 dtex |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 15 mm |
| Material | Polypropylene |
| Usage | Box Cricket |
| Infill Type | Non-Infill |
| Type Of Synthetic Flooring | Artificial Grass |
| Yarn Material | PP+PE (Blended) |
| Usage/Application | Used in Cricket Ground |
| Pitch Size | 41 ft x 6.6 ft |
| Brand | AP Enterprise |
| Color | Green |
| Backing Material | SBR Latex |
| Warranty | 8 Years |
| Pitch Color | Green |
| Features | UV Resistant |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 20 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Grass Type | artifical |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | rolls |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Hockey |
| Pile Height | 25mm |
| Backing Type | PU Coated |
| Dtex | 16000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 10500 |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Application | Landscaping |
| Usage/Application | Garden |
| Thickness | 35 mm |
| Material | PP |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Type Of Synthetic Flooring | Artifical Grass Pitch |
| Usage/Application | Used in Cricket Ground |
| Color | Green |
| Brand | AP Enterprise |
| Mat Thickness | 10 mm |
| Is It Washable | Washable |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Cricket |
| Pile Height | 40mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 16000 |
| Roll Width | 1m |
| Density | 18900 |
| Yarn Material | PE+PP |
| Yarn Shape | Diamond Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Straight |
| Is It Washable | Washable |
| Wash Care | Dry clean |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 25mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Dtex | 12000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 18900 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Material | PP |
| Pattern | Curly |
| Shape | Rectangular |
| Is It Water Resistant | Non Water Resistant |
| Usage/Application | Used in Garden |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 600 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | PP |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | Synlawn Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 25mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Dtex | 8800 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | C-Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 29 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Material | PU |
| Color | Dark Green |
| Court Type | Outdoor |
| Pile Height | 30 mm |
| Finish | Glossy |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 46 / sq ft Get Latest Price
| Application Type | Landscaping |
| Pile Height | 35 mm |
| Sports Type | Multi-purpose |
| Usage/Application | Outdoor |
| Backing Type | Double Layer |
| Density | 16000 |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Shape | Curly |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 10 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
| Is It Washable | Washable |
| Wash Care | Handwash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 129 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 20 mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Yarn Material | PE + PP |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Color Tone | 3 Tone |
| Material | Landscape |
| Color | Green |
| Packaging Size | Rolll |
| Grass Type | Artificial |
| Is It Washable | Yes |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 45 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 35 mm |
| Pattern | Plain |
| Material | PVC |
| Shape | Sqaue |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
| Wash Care | Machine wash |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Color | Green |
| Finish | Matte |
| Usage Application | Football Ground |
| Shape | Square |
| Flooring Material | Synthetic |
| Material | Pvc |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Material | PU |
| Color | Red |
| Usage/Application | Used in Sports Field |
| Brand | AP Enterprise |
| Court Length | 20 m |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | PU |
| Material | PU |
| Usage/Application | Football |
| Color | Green |
| Court Type | Indoor |
| Pile Height | 50 mm |
| Yarn Structure | Monofilament |
| Finish | Glossy |
| Density | 16000 dtex |
| Size | 6.5x82ft |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Area | 5000 sq ft |
| Grass Type | Bermuda Grass |
| Form | Carpet |
| Usage/Application | Lawn & Garden, Sports Ground |
| Sunlight Exposure | Partial Shade |
| Maintenance Level | Low |
| Drought Tolerance | Medium |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Pile Thickness | 35 mm |
| Grass Type | Artificial |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 23 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Usage/Application | Garden |
| Material | PP |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
| Is It Washable | Washable |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 200 / sq ft Get Latest Price
| Application | Playing Football |
| Color | Green |
| Thickness | 6 mm |
| Finishing | Matt |
| Flooring Material | Synthetic |
| Material | PVc |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Application | Landscaping |
| Material | PP |
| Yarn Material | PE + PP |
| Pattern | Spine |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Color Tone | 2 Tone |
| Shape | Rectangular |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
| Usage/Application | Used in Balcony |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India