We are a leading of landscape artificial grass, residential artificial grass, artificial grass mat, artificial grass carpet, 13mm turf multisports and 15mm multisport turf from Mumbai, India.
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Grass Type | letex backing |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | rolls |
| Coverage Area | 538sqft |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Residential |
| Grass Type | 15mm |
| Shape | Curly |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | rolls |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 16500 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Thickness | 35 mm |
| Application | Sports |
| Material | PE |
| Density | 14700 stitches/m2 |
| Backing | Double Backing |
| Mat Size | 6.5x82 |
| Yarn Material | PE + PP |
| Is It Water Resistant | Water Resistant |
| Wash Care | Handwash |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | Double Backing |
| Application | Sports |
| Yarn Material | PE + PP |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Material | PE |
| Color | green |
| Usage/Application | ground |
| Country of Origin | Made in India |
| Pile Height | 40 mm |
| Thickness | 35 mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 13 mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 11000 |
| Yarn Material | PP |
| Roll Width | 4m |
| Density | 14700 |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 15mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Dtex | 12000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 21000 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 15mm |
| Backing Type | Single Layer |
| Dtex | 12000 |
| Roll Width | 4m |
| Density | 16800 |
| Yarn Material | PP |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Color | Green |
| Pile Height | 50 mm |
| Court Type | Indoor |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | Double Backing |
| Application | Landscaping |
| Yarn Material | PE + PP |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Material | PP |
| Design | Spine |
| Color | Green |
| Usage/Application | Used in Balcony |
| Country of Origin | Made in India |
| Pile Height | 25 mm |
| Thickness | 35 mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | Double Backing |
| Application | Landscaping |
| Yarn Material | PE (Polyethylene) |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Material | PP |
| Design | Spine Shape |
| Color | Green |
| Usage/Application | Used as Carpet |
| Country of Origin | Made in India |
| Pile Height | 40 mm |
| Thickness | 35 mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | Double Backing |
| Application | Landscaping |
| Yarn Material | PE + PP |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Material | PP |
| Design | Curly |
| Color | Green |
| Usage/Application | Used in Balcony |
| Pile Height | 35 mm |
| Thickness | 25 mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | artifical grass |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 12000 |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 30 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 40mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Roll Width | 2m |
| Yarn Material | PE |
| Dtex | 12000 |
| Density | 16800 |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 28 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Grass Type | latx |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Grass Type | latex |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 37 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Shape | Curly |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 35mm |
| Backing Type | Triple Layer |
| Dtex | 9500 |
| Roll Width | 2m |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 44 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 20 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Curly |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 14000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 10 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | artifical grass |
| Shape | Straight |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 16000 |
Minimum order quantity: 10000 sq ft
₹ 60 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 40 mm |
| Material | PE |
| Usage/Application | Outdoor |
| Shape | Curly |
| Color | green |
| Is It Washable | Washable |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Density | 16000 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 80kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Pile Height | 40 mm |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India