Pioneers in the industry, we offer buy artificial turf, cricket practice net service, artificial lawn grass carpet, 50mm ccgrass prime cm football turf, artificial cricket pitch and turf for football from India.
₹ 25 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 6 / sq ft Get Latest Price
| Net Material | HDPE |
| Net Thickness | 2.5 mm |
| Mesh Size | 40 mm |
| Material | HDPE |
| Net Size | 60x10 ft |
| Twine Type | Knotted |
| Color | Green |
| Size | 100x33 |
| Side Border | 12mm |
| Shelf Life | 9years |
| Brand | Garware |
| Is it Waterproof | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | Double Backing |
| Application | Landscaping |
| Yarn Material | PE + PP |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Material | PP |
| Color | Green |
| Usage/Application | Used in Lawn |
| Pile Height | 40 mm |
| Thickness | 35 mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Color | Green |
| Court Type | Indoor |
| Pile Height | 50 mm |
| Finish | Matte |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 400 / sq ft Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Type Of Synthetic Flooring | Artificial Grass Pitch |
| Usage/Application | Used in Cricket Ground |
| Color | Green |
| Brand | AP Enterprise |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Material | PU |
| Color | Dark Green |
| Court Type | Outdoor |
| Pile Height | 50 mm |
| Finish | Glossy |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 10 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75 |
| Brand | max |
| Usage/Application | Football |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 38 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 40 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 10 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Material | PE |
| Roll Size | 6.5x82 |
| Pile Weight | 75 |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82 |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India