of a wide range of products which include artificial grass turf for landscape, residential artificial lawn grass, 10 mm artificial grass carpet, football artificial grass 50mm, artificial turf suppliers in mumbai and turf artificial grass.
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Application | Landscaping |
| Pile Height | 35mm |
| Material | PE |
| Dtex | 12000 |
| Stitch Rate | 16 /10cm |
| Roll Size | 6.5x82 |
| Pile Weight | 70 |
| Brand | max |
| Usage/Application | Football |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | Green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 26 / sq ft Get Latest Price
| Material | PE |
| Pile Height | 35 mm |
| Usage/Application | Football |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
| Color | green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Backing Type | Double Backing |
| Application | Sports |
| Yarn Material | PE + PP |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Material | PP |
| Design | Curly |
| Color | Green |
| Usage/Application | Used in Balcony |
| Pile Height | 25 mm |
| Thickness | 10 mm |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Material | PU |
| Backing Type | PU |
| Usage/Application | Football |
| Color | Green |
| Pile Height | 50 mm |
| Court Type | Outdoor |
| Yarn Structure | Diamond Shape |
| Finish | Matte |
| Density | 14000 dtex |
| Pile Weight | 350 g/m2 |
| Stitch Rate | 16 stitches/10cm |
| Brand | BellinTurf |
| Gauge | 0.38 inch |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 38 / sq ft Get Latest Price
| Material | PE |
| Pile Height | 35 mm |
| Color | green |
| Roll Size | 6.5x82ft |
| Pile Weight | 70kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Football |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Application | Multi-sport |
| Pile Height | 35mm |
| Backing Type | Double Layer |
| Dtex | 11000 |
| Roll Width | 4m |
| Yarn Material | PE |
| Yarn Shape | Spine Shape |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Pile Height | 35 mm |
| Application | Landscaping |
| Dtex | 12000 |
| Yarn Material | PE + PP |
| Stitch Rate | 24 /10cm |
| Backing | Double Backing |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Warranty | 5 Years |
| Color | Natural Green |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Material | PP |
| Usage/Application | Garden |
| Grass Type | Artificial Grass |
| Shape | Curly |
| Color | Green |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 32 / sq ft Get Latest Price
| Application Type | Landscaping |
| Sports Type | Multi-purpose |
| Usage/Application | Residential |
| Backing Type | Double Layer |
| Density | 17000 |
| Roll Width | 2 m (6.5 ft) |
| Shape | Straight |
| Is It Washable | Washable |
| Color | green |
| Packaging Type | roll |
| Coverage Area | 538 |
| Thickness | 40 mm |
| Pile Height | 25 mm |
| Material | PE |
| Grass Type | pvc |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 55 / sq ft Get Latest Price
| Material | PE |
| Pile Height | 40 mm |
| Color | green |
| Roll Size | 6.5xft |
| Pile Weight | 75kg |
| Brand | max |
| Usage/Application | Outdoor |
| Roll Length | 82ft |
| Ground Cloth | black |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 50 / sq ft Get Latest Price
| Roll Width | 2 ft |
| Roll Length | 25 meter |
| Material | PP |
| Color | Green |
| Thickness | 35 mm |
| Brand | Duro |
| Washability | Yes |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Roshni Aziz Badshah (CEO)
A.P Enterprises
403, Vidhyut Building, Narsi Natha Street, Katha Bazar Masjid Station
Mumbai - 400009, Maharashtra, India